Roma İmparatorluk Dönemi'ne ait keşfedilen heykeller korunuyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Aspendos Antik Kenti'nde Geleceğe Miras Projesi kapsamında yürütülen kazı çalışmalarında Roma İmparatorluk Dönemi'ne ait keşfedilen iki heykellerin büyük oranda korunduğunu paylaştı.

Roma İmparatorluk Dönemi'ne ait keşfedilen heykeller korunuyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın açıklamasına göre, Aspendos Antik Kenti’nde sürdürülen Geleceğe Miras Projesi dahilinde Akropolis’te yer alan “İki Katlı Dükkanlar – Stoa Kompleksi”ndeki 14. Dükkan’da yürütülen kazılar sırasında, mekan içinde bulunan dükkan tezgahının hemen önünde ve arkasında, taban seviyesinde iki adet küçük boyutlu Zeus ve Aphrodite heykelleri keşfedildi.

Roma İmparatorluk Dönemi’nin erken safhasına ait olan ve günümüzden yaklaşık 2000 yıl önce yapılan heykeller, büyük oranda korunuyor.

Zeus heykeli ise, büyük olasılıkla tahtına oturmuş bir şekilde tasvir edilmiş. Ayrıca, torsonun sol bölümü, arka kısmı ve alt bölümünde ikinci kullanımına ilişkin yontu izleri dikkat çekiyor.

Aspendos Antik Kenti’nde Geleceğe Miras Projesi kapsamında yürütülen kazı çalışmaları, antik dünyanın zengin kültürel mirasını gün yüzüne çıkartırken, geçmişle geleceği buluşturmak adına büyük önem taşıyor.

  Hibya Haber Ajansı